Plener Zajączkowo- 3 marca 2013
Dodane przez fotonowiacy dnia Marzec 05 2013 17:15:29
W niedzielę 3 marca, jeszcze przed wschodem słońca, pojechaliśmy na kolejny w tym roku plener, tym razem do Zajączkowa. Początkowo byliśmy zawiedzeni pogodą, ale później zrobiło się całkiem przyjemnie.Zajączkowo

Planowaliśmy zdjęcia przy użyciu manualnych obiektywów, typu pentacon, ale ze względu na silny wiatr i dość niską temperaturę musieliśmy zrezygnować z ich użycia. Zdecydowaliśmy się na zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania, gdyż przy ich robieniu, by uzyskać ciekawe efekty, niezbędny jest ruch- np. wiatr lub płynąca woda. Dla niektórych z nas była to okazja do poznania tej techniki i nauczenia jak z niej korzystać, dla innych, wymianą doświadczenia.

Rozszerzona zawartość newsa
Jak wykonać zdjęcie z długim naświetlaniem?

Po pierwsze, muszą być odpowiednie warunki, czyli , jak już wyżej było wspomniane, jakiś ruch. np. wiatr, woda w ruchu. Po drugie niezbędny jest statyw i filtr neutralnie szary, pełny- nazywamy go ND. Są różne gradacje tego filtra (gęstości) od o.4 do 3.0. Ten ostatni przypomina szybkę od ochraniacza na oczy do spawania:) Jeśli założymy na obiektyw filtr i przymkniemy przysłonę, to możemy wydłużyć czas naświetlania, co spowoduje powstanie ruchu na fotografii. Efekty takich ujęć są zaskakujące i miłe dla oka. Z reguły otrzymujemy dobrze naświetloną klatkę, którą można wywołać i cieszyć oko.

Tu podaj tekst alternatywny

Zdjęcie zrobione z wykorzystaniem dłuższego czasu naświetlania. Efekt tej techniki jest widoczny na chmurach.